Ніякі книги типу «Як схопити удачу за хвіст», «Як стати казково багатим» або «Як вийти заміж» не допоможуть змінити життя, тепер це доведено науково. А от читання хорошої літератури, захоплюючих романів, чарівних віршів впливає на мозок, це помітно не лише на суб'єктивному рівні, а й на фізіологічному.
Дослідники з Університету Еморі в Атланті виявили, що читання видатного літературного твору залишає в мозку людини сліди, що зберігаються протягом декількох днів. «Література змінює наше життя, і в певних випадках дозволяє сформувати особистість», - вважає керівник дослідження Грегорі Бернс. Результати дослідження були опубліковані в журналі Brain Connectivity. Вчені зіставляли дані магнітно-резонансної томографії випробовуваних 12 студентів, які читали одну і ту ж книгу - якісний трилер Роберта Харріса. Роман був обраний через напружений сюжет і серйозні моральні колізії між героями. Мозок студентів піддавався скануванню після прочитання частини книги, на п'ятий день експерименту, причому піддослідні були зобов'язані в день прочитувати 30 сторінок.
У день сканування студенти проходили тести, які підтверджували їхню реакцію на прочитане. Сканування показало, що читання викликало підвищену активність в лівій скроневій долі кори мозку. Вона пов'язана з мовною діяльністю і когнітивними здібностями в центральній звивині, що відповідає за сенсомоторні реакції. Збудження зберігалося в цих областях і через деякий час після прочитання книги.
Вчені зробили висновок, читання книг створює в мозку додаткову активність, що сприяє виникненню і збереженню творчих здібностей, розвитку мовлення на фізіологічному рівні. «Читання ніби переносить Вас в тіло героя, Ви заражаєтеся його якостями і переживаннями», - вважає професор Бернс. Недарма читання трилера робило студентів трохи більш активними, а читання романів Джейн Остен - більш чутливими і здатними до співпереживання. Різні книги, як виявилося, активізують різні області мозку - і це теж було доведено експериментально. А постійне читання зберігає мозок активним, сприяє його розвитку і підвищує шанси на довге повноцінне життя.