Опис книги:
Говорять, жирний кінь вважається хорошим, а багата людина - мудрою... Не пам'ятаю, хто придумав це прислів'я. І батько мій не пам'ятає. І батько мого батька не пам'ятає. І дід мого діда, кажуть, не пам'ятає. Одне ясне - прислів'я це придумали богачи-нойони. Мов, дивіться, ми тому і багаті, що народилися розумними, а бідняки-пастухи дурні від народження, тому працюють на нас, мудрих нойонів. Хитро сказано, та не дуже! Ось вам невелика казка...
Так почав старий бабай, коли одного разу ввечері молодь зібралася в його юрті.
...Жив колись хан з своїми прислужниками нойонами. Були ці нойони один товще за другого, другий жирніше третього, третій хвалькуватіше четвертого. Знали нойони одне - збирали податки з населення, а потім лежали на м'яких шкурах, пили архи і обжиралися до безпам'яті. Був серед ханських нойонов найтовщий і жирніший, найпихатіший і хвалькуватий нойон Бадма. Не проходило і дня, щоб він, важливо погладжуючи голену голову, не запевняв хана:
- Всемогутній хан! Жирний кінь вважається хорошим, а багата людина - мудрою. Покладись у всьому на нас...
В цей же час в далекому степу жив один бідний пастух з своєю дочкою, яка в народі прославилася розумом і винахідливістю. Говорили, що вона могла розгадувати найхитріші загадки, а головне, так сміливо і розумно розмовляти з нойонами-збирачами ханських податків, що вони кожного разу, збентежені, виїжджали від неї ні з чим.
Почув про дочку сам хан і розсердився:
- Невже це дівча з роду козопасів розумніше моїх нойонів?
І вирішив хан перевірити її мудрість і дотепність. І наказав поїхати до неї найжирнішому і, як вважалося, наймудрішому нойону Бадме. Той сів на свого коня, такого ж, як господар, жирного, занадто відгодованого і ще раз похвастав:
- Всесильний хан! Жирний кінь вважається хорошим, а багата людина - мудрим. Сподівайся на мене!
Довго їхав по степу важливий нойон, а коли під'їхав до юрти бідного пастуха, не побачив нічого, за що можна було б прив'язати коня. Навіть стовпчика не було біля юрти - так бідно жив пастух. Потоптався нойон на одному місці і крикнув:
- Ей, хто там в юрті! За що прив'язати коня багатому нойону?
Відкрилися дверці юрти, і звідти виглянула чорноволоса дівчинка з жвавими, блискучими очима. Почувся звучний голосок:
- Якщо хочеш прив'язати коня, то прив'яжи його за літо або за зиму...
- Як сказала? - остовпів ханський прислужник.
- Я сказала: прив'яжи коня за літо або за зиму.
Нойон Бадма розлютився на ті слова:
- Дурне дівча! Невже ти думаєш, що ханський нойон дурніше за тебе... Або ти не знаєш, що жирний кінь вважається...
Проте Бадма так і не договорив своє улюблене прислів'я. Притка дівчинка закрила дверці юрти і сховалася.
"Дурна, як вівця, дурна" - подумав товстун нойон і погнав скоріше коня назад, щоб порадувати хана звісткою, що в простому народі не буває розумних людей. А дні в степу стояли жаркі. Палило сонце. Занадто жирний кінь Бадми малооб’їзжений, незабаром розкиснув і здав, відмовившись везти далі свого товстого господаря. Словом, не кожен жирний кінь хороший... Нойон з'явився в палац пішки, запилений, в порваних унтах, але як і раніше самовдоволений і пихатий.
- Ну, що цікавого чув і бачив? - запитав його хан.
- Нічого цікавого, - відсапавшись, хихикнув Бадма, - нічого цікавого. Дурна вона, всемогутній хан, як вівця.
І нойон розповів ханові про розмову з дочкою пастуха. Хан задумався і запитав:
- А що ще ти бачив у них біля юрти?
- Нічого, окрім худого воза і саней.
- Сам ти дурень, Бадма, - спохмурнів х...
[переглянути текст повністю]