Опис книги:
Давним-давно жили в селі селянин з дружиною. І був у них один-єдиний син.
Коли синові прийшла пора одружуватися, батьки порадили йому вибрати наречену в рідному селі. Юнак перебрав у думці всіх сільських дівчат, але підходящої нареченої не знайшов. Робити нічого, довелося батькам дозволити йому шукати собі наречену, де інде.
Зрадів син, що батьки не неволять його з вибором, і відправився в місто. Там жив кравець, старий друг його батька. Прийшов юнак до кравця та й каже:
- Надумав я женитися. Жодна дівчина в нашому селі мені не до душі. Ось я і вирішив прийти до вас. Може бути, ви, добрий друг мого батька, допоможете мені знайти найкращу дівчину на світі?
Кравець подумав і сказав:
- Чув я, що в одному селі живе дуже гарна дівчина. Та біда в тому, що вона у батька єдина дочка, інших дітей немає, а дружина у нього нещодавно померла. Тому батько навіть чути про нареченого не хоче і сватів в дім не пускає. Юнак відповів:
- Це нічого, що старостів не пускає, з батьком я справу залагоджу, аби дівчина була хороша.
Тоді кравець сказав:
- Завтра у нас базарний день, і її батько напевно прийде в місто.
Юнак повернувся додому, а на ранок встав затемна і знову відправився до кравця прямо в його майстерню на базарній площі. Кравець вже сидів за роботою. Він налив гостеві чашку кави, а коли в натовпі з'явився високий сивий селянин, показав його юнакові. Той добре розгледів батька дівчини і залишився задоволений. Одяг у старого був чистий і гарно злагоджений.
Після обіду селяни стали роз'їжджатися з базару. Пішов додому і батько дівчини зі своїми односельцями. Юнак розпрощався з кравцем і вирушив слідом за ними. На під’їзді до дорозі до села він нагнав їх, привітався, побажав усім доброго шляху. Далі вони пішли разом. Юнак весело балакав і жартував з молодими хлопцями.
Дорога бралася в гору. На перевалі їм довелося дертися вгору по крутій кам'янистій стежці. Батькові дівчини було важко йти, і юнак намагався йому допомогти. Він ішов попереду і простягав руку кожного разу, коли старому потрібно було піднятися на крутий уступ. Так у нього з'явилася можливість заговорити з батьком дівчини. Він жартівливо сказав:
- Батько, а чому б вам не витратити зайвий гріш і не купити коня? З конем легше долати підйоми.
Дуже здивувався старий:
- Що ти кажеш, сину? Хіба можна за гріш купити коня?
- Треба ж! - Незворушно відповів юнак і пішов далі .- А я й не знав. Виявляється, не можна за гріш купити коня.
Коли вони підійшли до села юнак, глянувши на зелені поля озимих, запитав:
- Батько, а у вас в селі хто-небудь уже косив озимі?
Старий ще більше здивувався і відповів, трохи дратуючись:
- Про що ти питаєш, синку? Хто ж косить озимі, коли вони ледь зійшли?
Юнак відповів так само спокійно і незворушно:
- Он воно що! А я й не знав. Не можна, виявляється, косити озимі, коли вони ледь зійшли.
Рушили вони далі. Юнак розважав батька дівчини розмовою, а коли селяни прийшли в село і стали розходитися по вуличках і стежками до своїх хат, юнак проводив старого до самих воріт.
Спускалися сутінки, а в горах темніє швидко. Юнак встиг розповісти старому, що йде в сусіднє село, і тепер, коли він став шанобливо прощатися, старий запропонував:
- Смеркає, сьогодні вже не варто йти далі, залишайся в мене ночувати, а вранці піднімешся раніше і вирушиш в дорогу.
Тільки цього юнак і домагався. Він і в село-то прийшов, щоб потрапити в будинок до старого, і все у нього вийшло, як він хотів. Тепер йому залишалося виконати свій намір - побачити дівчину, дізнатися, чи...
[переглянути текст повністю]