Опис книги:
Був де не був раз один чоловік, ім'я його було Клим. Сей Клим ніяк не хотів робити. Но та як жити? Робити не хоче, то буде красти. Почав він звідси і звідси помалу, і так він навчився дуже красти.
Раз дочувся за нього один пан, що він такий і такий злодій. Сказав його закликати до себе і каже йому:
— Климе, гов! Тоді ти будеш добрий злодій, коли ти вкрадеш од моїх слуг телицю. Завтра її будуть вести на вашар. А коли її не вкрадеш, то накажу тебе загубити.
— Я вкраду, пане,— каже Клим. На другий день ведуть слуги телицю на вашар, а Клим уже вартував, коли будуть вести. Видить, що ведуть, наскоро уліз на одне дерево і там повісився. Ідуть слуги побіля дерева, видять, що там якийсь чоловік висить (а те ніколи і в голові їм не було, що то Клим), і кажуть:
— Дивіться, браття! І сьому світ навновав, що повісився. Та й видно, що іще молодий.
Слуги із тим пішли далі. А то такий ліс був, що з одного боку і з другого хаща була, а на середині путь. Клим як увидів, що слуги пройшли, схопився з того дерева — і поперед них та повісився на друге дерево.
Прийшли панові слуги і до того дерева і там увиділи чоловіка повішеного, і кажуть: — Дивіться, браття! І тут один чоловік повісився.
І з тим пішли далі. Клим, як увидів, що вони уже геть далеко, ізліз із дерева та знову наперед їх — і повісився на третє дерево.
Надійшли панові слуги і туди з телицею і увиділи, що і там один чоловік повішений, уже третій. І каже один з-межи них:
— Мені видиться, що то усе один чоловік. Ану підімо, погляньмо, чи там є той найперший.
А те і одному у голову не прийшло, що хоч одному би коло телиці зостатися. Телицю прив'язали там до одного дерева, а самі усі пішли дивитися найпершого повішеного чоловіка.
Клим, як увидів, що слуги порозходилися, ізліз із дерева, телицю одв'язав і повів. Вернулися до телиці, а телиці гладко. Не виділи нікого, хто вкрав, чи куди пішов. Вернулися і пішли додому. Звідується у них пан:
— Ну, що вам дали за телицю?
— Пане, не знаємо: як ми йшли тим лісом, то виділи, що троє людей повішено коло путі. А як ми прийшли до того третього повішеного чоловіка, то закортіло нам подивитися, чи там є той перший. Телицю ми прив'язали до одного дерева, самі пішли дивитися; прийшли туди, де був найперший повішений, та видимо, що там уже його нема. Прийшли до другого — і того там не було; прийшли до третього — уже й того там не було, та й телиця украдена.
— Ну, ідіть за Климом,— каже пан,— бизувно, він украв.
Прийшов Клим, звідується од нього пан:
— Климе, гов! Чи ти вкрав телицю?
— Ой я, пане!
— Ну, коли ти украв телицю, укради ти од моїх слуг із маштальні кобилу, то дам тобі сто золотих. А коли не вкрадеш, то дам тебе загубити. — Я украду, пане! — каже Клим.
Навечір ось сказав пан, аби слуги один на кобилу сів, другий за кетефик тримав, а третій за хвіст, та аби добре її сокотили, аби Клим якось не вкрав.
Звечорілося. Узяв Клим корчажку спирту, прядива одну ручку, та поклав у тайстру, і вбрався у жебраче плаття. Прийшов у маштальню, де панові слуги кобилу вартували, почав припрошуватися на ніч.
Слуги того прийняли, бо не знали, що то Клим, а істинно вірили, що жебрак. Вийняв Клим спирт із корчажкою і почав силувати слуг. Слуги взяли і добре понапивалися, та він їх іще посилував, так що вони дуже повпивалися. Як Клим увидів, що слуги вже дуже повпивалися, дрімають, узяв терлицю і того, що сидів на кобилі, усадив на терлицю, а тому, що хвіст тримав, дав у руки пучку прядива, а той, що за кетефик тримав, таки за кетефик тримав, лиш що Кл...
[переглянути текст повністю]