Опис книги:
Один чоловік мав осла, який багато років покірно возив йому лантухи до млина. Та під старість сили покинули осла, і він став нездатний до роботи. Тоді господар почав думати, як би здихатися його, щоб не годувати. Зрозумів осел, що лихим вітром віє, втік від господаря та й подався до Бремена. Там думав він стати вуличним музикою. От пройшов він трохи і бачить - лежить при дорозі пес-гончак, висолопив язика і насилу дихає, наче після важкої гонитви.
Осел його й питає:
- Агов, Хапку, чого ти так важко сопеш?
- Ox,- відповів пес,- старий я став, що не день, то більш занепадаю на силі, на полювання ходити вже не можу, от мій хазяїн надумав мене вбити. А я втік од нього. Але як же мені тепер на хліб собі заробити?
- Знаєш що,- сказав осел,- я йду до Бремена, хочу там стати музикою. Гайда зі мною, то й ти влаштуєшся музикантом. Я гратиму на лютні, а ти битимеш у барабан.
Пес радісно погодився, і вони пішли разом. Недовго вони йшли, коли дивляться - сидить при дорозі кіт, і такий сумний, неначе три дні не їв нічого.
- Ось і кіт-воркіт! - гукнув осел.- Гей, старий воркоте, що з тобою приключилося, чого насупився, наче середа на п'ятницю?
- А чого ж мені веселому бути? - відповів кіт.- Постарів я, зуби затупились, уже радніший би на лежанці погрітися, ніж ганятися за мишами, от хазяйка, бач, і надумала мене втопити. Я ледве втік од неї. І що мені робити? От коли б хто дав добру пораду.
- Гайда з нами в Бремен, ти ж мастак давати нічні концерти, от і станеш вуличним музикантом.
Котові це сподобалося, і вони пішли далі втрьох. Ось ідуть троє втікачів повз одну оселю, а там на воротях сидить півень і кукурікає, аж луна розлягається.
- Чого розкукурікався, наче тебе ріжуть? - запитав осел.- Що там таке сталося в тебе?
- Та це я кукурікаю на гарну годину,- відказав півень,- бо завтра неділя, завітають гості, і наша господиня звеліла куховарці відрубати мені ввечері голову, а завтра зварити суп, гостей частувати. От я і горлаю, поки ще можу.
- Слухай, гребенястий,- мовив осел,- ходімо з нами в Бремен. Все-таки краще, ніж отут прийняти смерть. Голос у тебе гарний, а як підеш із нами, то ми разом утнемо такої музики, що буде любо слухати.
Півневі сподобалась рада, і вони вже учотирьох рушили далі.
Але Бремен був далеко, за один день не дійти. Надвечір вони добулися до великого лісу і вирішили там переночувати. Осел і пес лягли під великим деревом, кіт заліз на гілля, а півень вилетів на самий вершечок, бо там почував себе найбезпечніше.
Але перш ніж заснути, він пильно озирнувся на всі чотири боки, і йому видалося, ніби вдалині блимає світельце. Він гукнув до своїх товаришів, мовляв, десь тут недалеко є оселя, коли видно світло.
- То чого ж ми тут сидимо? - сказав осел.- Ходімо туди, бо притулок під деревом зовсім нікудишній.
Пес додав, що на вечерю не завадило б кілька маслаків та трохи м'яса в них, і друзі вирушили в дорогу, туди, де блимало світло. Що ближче вони підходили, то все яснішало, більшало світло, аж нарешті опинилися біля розбійницького дому - це тут так яскраво світилося.
Осел, як найбільший серед них, підійшов до вікна і заглянув у дім.
- Ну, сірий, що там видно? - запитав півень.
- Ого, що я бачу! - відповів осел.- Стіл накритий білою скатертиною, на столі предобрі наїдки й нзпої, а навколо сидять розбійники і п'ють-їдять собі.
- От би й нам так! - сказав півень.
- Добре було б, що й казати! - погодився осел.
І почали вони радитись, як їм звідтіля розбійників прогнати. Думали і нарешті придумали: осел переднім...
[переглянути текст повністю]